piątek, 16 stycznia 2015

. . . co zawdzięczamy Tradescantom . .

 Tradescantowie, ojciec i syn, Tradescant John Starszy (1570 - 1638) i Tradescant John Młodszy (1608 - 1682)  to najsłynniejsi znawcy roślin w siedemnastowiecznej Anglii, obaj pełnili zaszczytną funkcję ogrodników królewskich.
 W należącym do nich ogrodzie zwanym Arką uprawiali wiele nowych gatunków roślin sprowadzonych z zagranicy lub otrzymanych w ramach wymian z innymi miłośnikami roślin, ciekawostką jest fakt, że ogród można było zwiedzać za opłatą.
John Starszy opublikował w 1634 roku katalog zawierajacy spis  ponad 7000 roślin, a w roku 1656 John Młodszy wydał dzieło gdzie umieścił opisy roślin w jezyku angielskim i łacińskim.
W roku 1638 John Młodszy odbył podróż do Wirginii, skąd sprowadził między innymi tulipanowca amerykanskiego (Liriodendron tulipifera), trzykrotkę wirginijską (Tradescantia wirginiana) a także orliki kanadyjskie (Aquilegia canadensis).
W londyńskim kościele St.Mary, przy którym zostali pochowani obaj Tradescantowie, mieści się Muzeum Historii Ogrodnictwa.                              Tradescantia
Orliki4 komentarze:

 1. Interesujące wiadomości . Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przypomniałaś mi o trzykrotce. Bardzo ja lubię, to wdzięczna i mało wymagająca bylina....
  Pozdrawiam,
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymaga jedynie pilnowania żeby za bardzo nie rozpanoszyła sie w ogrodzie , pozdrawiam :)

   Usuń

Dziękuję za komentarz, zapraszam ponownie do odwiedzenia mojego bloga.