wtorek, 9 października 2012

Wycieczka do muzeum w Wygiełzowie

W pewną pogodną niedzielę wrześniową wybraliśmy sie na wycieczkę do Wygiełzowa pod Krakowem , znajduje się tam Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny  i Zamek Lipowiec.
 To muzeum na wolnym powietrzu zostało utworzone w .2007 roku na bazie skansenu, ktorego budowę rozpoczęto w 1968 roku.
Na teren skansenu zaczęto przenosić zabytkowe obiekty wiejskiej architektury drewnianej :  chałupy, stodoły, spichlerze, chlewiki, kuźnię i olejarnię, a także zabytkowy kościół z Ryczowa z początku XVII wieku. Oficjalne otwarcie i udostępnienie skansenu do zwiedzania nastąpiło już w październiku 1973 r.
Oprócz skansenu, w skład muzeum wchodzi dwór polski z Drogini i zamek Lipowiec.
Aktualnie ekspozycja obejmuje 25 zabytkowych obiektów drewnianych wśród których są zagrody chłopskie, obiekty związane z rzemiosłem ,kapliczki, studnie, pasieki…
Miejsce bardzo klimatyczne, warte obejrzenia, w ciągu roku organizuje się tu również wiele ciekawych imprez, dzięki którym to miejsce nabiera życia.














Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623, z oryginalnym wyposażeniem .
Są to  trzy ołtarze w tym ołtarz główny o wystroju barokowym z obrazem Podwyższenia Krzyża Świętego,  polichromia z 1930 roku projektu Jerzego Fedkowicza, ucznia Józefa Mehoffera oraz organy.




Dzwonnica z Nowej Góry


Ekspozycję budownictwa wiejskiego uzupełnia typowo polski dwór z Droginii (koło Myślenic) zbudowany w 1730 roku.
Przez ostatnie sto lat, do roku 1945, był własnością rodziny   Bzowskich.
W 1945 roku majątek został znacjonalizowany i odtąd dwór służył różnym instytucjom, popadając w ruinę.
W 1985 roku nastąpiła rozbiórka dworu w związku z budową dobczyckiego zbiornika wodnego. W roku 1996 resztki  dworu, zostały zakupione przez Muzeum i przeniesione do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, gdzie w latach 2002-2006 dokonano rekonstrukcji  .
Wnętrze dawnej siedziby szlacheckiej zostało zaadaptowane na potrzeby działalności muzealnej i komercyjnej. Część muzealną zaaranżowano na „Mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej” w okresie od połowy XIX wieku do 1945 roku.
Niestety we wnętrzu nie wolno robić zdjęć.





Zamek Lipowiec w następnym wpisie .