niedziela, 20 stycznia 2013

Dziurawiec barwierski - Hypericum androsaemum

Należy do rodziny Clusiaceae-dziurawcowate. Rozrasta się w ładne, zaokrąglone kępy do wysokości ok.90 cm.  Żółte, piękne kwiaty z mnóstwem pręcików, pojawiają się od czerwca do września. Po kwitnieniu na szczytach pędów powstają  ozdobne jagody, są to bardzo dekoracyjne terebki nasienne.
Jagody o średnicy około 8 mm są niejadalne, początkowo czerwone,  póżniej przybieraja barwę czarną, dzięki nim pędy dziurawca znalazły zastosowanie w bukieciarstwie.
 Lubi stanowiska suche do umiarkowanie wilgotnych oraz gleby piaszczysto-gliniaste, na zimę warto go okryć, mój wieloletni dziurawiec zmarzł zeszłej zimy, jednak z radością odkryłam siewkę i nadal mam swojego ulubionego dziurawca, wiosną wszystkie pędy należy przyciąć na wysokości ok.20 cm nad ziemią.

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa jest Twoja strona. Fajnie czyta się praktyczne opisy i Twoje doświadczenia dotyczące poszczególnych gatunków. Na ten dziurawiec muszę zapolować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) , pozdrawiam i zapraszam ponownie :)

   Usuń
 2. lusiu, czy to jest ten leczniczy dziurawiec?

  OdpowiedzUsuń
 3. Leczniczy jest dziurawiec zwyczajny, (Hypericum perforatum L.),który w Polsce jest roślina pospolitą, rośnie w lasach, na łąkach, ugorach, w ogrodach raczej się go nie uprawia, chyba,że w ogródkach ziołowych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O to też dziurawiec?Ja znam tylko lekarski.

  OdpowiedzUsuń
 5. ten dziurawiec lubi przemarzać czasami odbija od korzenia mój nie odbił

  OdpowiedzUsuń
 6. Thx.. Ciekawie się czyta. Prosto i rzeczowo.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz, zapraszam ponownie do odwiedzenia mojego bloga.