sobota, 1 września 2012

Górnośląskie perełki - pałac w Sośnicowicach

Sośnicowice to miejscowość leżąca 10 km na zachód od Gliwic. Jest to miejscowość bardzo stara, bo założona przez księcia Władysława Opolskiego, wymieniona jest w biskupiej księdze gruntowej już w 1305 roku. Oficjalnie miastem stała się w 1526 roku na mocy zarządzenia cesarza Ferdynanda.
W centrum miasta znajduje się rondo, z którego są cztery zjazdy, jeden z nich prowadzi do Kędzierzyna, właśnie przy tym zjeżdzie znajduje się okazały póżnobarokowy pałac.
Budowniczym pałacu był  hr.Karl Jozef II Hoditz,  budowę ukończono w 1755 roku. Od roku 1760 pałac zmieniał właścicieli, ostatecznym właścicielem został książę raciborski Viktor Hohenlohe-Waldenburg. Pałac był przebudowywany w XIX w., w 1945 r. został zniszczony i spalony,  odbudowano go w latach 1958 - 1965. Od roku 1965 mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej.
Pałac wygląda bardzo okazale, niestety otoczenie już mniej, wprawdzie obok  znajduje się ładnie urządzony ogród, ale ogrodzenie pozostawia wiele do życzenia.
Wnętrz nie można zwiedzać , co jest oczywiste ze względu na rolę jaką obecnie pełni.
Bibliografia : Jacek Szmidt  Kościoły Ziemi Gliwickiej
Zdjęcia własne

2 komentarze:

  1. W Polsce jest tak wiele pieknych zabytkow :))))) Bardzo lubie odwiedzac takie miejsca, szkoda wielka, ze tak brakuje funduszy na restauracje tak wielu z nich .
    Poprzednie ujecia, piekne !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny obiekt w niezłym stanie. Kto to wymyślił, żeby taki piękny pałac spełniał funkcję domu opieki? Od tego jest Służba Zdrowia, która z powodzeniem wzięła na siebie wszelkie tego typu obowiązki ;)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz, zapraszam ponownie do odwiedzenia mojego bloga.