poniedziałek, 24 września 2012

Górnośląskie perełki - Brynek

 Brynek leży  na północno-zachodnim krańcu Województwa Śląskiego, administracyjnie należy do powiatu Tarnowskie Góry. Spośród okolicznych miejscowości wyróżnia się zabytkowym zespołem pałacowo- parkowym. Według kronik parafialnych pałac w Brynku został wybudowany w  1802 roku , w następnych latach pałac rozbudowywano oraz powiększono o dwa skrzydła boczne.
W 1904 pałac  w Brynku oraz folwark z polami i lasami  nabył hrabia Hugo  von Donnersmarck z linii siemianowickiej. Nowy właściciel dokonał  w latach 1905-8 gruntownej przebudowy zespołu pałacowego, angażując do tego celu wrocławskiego architekta Karla Grossera.
Przebudowany pałac zachował się w swym kształcie do obecnych czasów.
Na osi głównej, od frontu znajduje się  portyk z podjazdem i dwiema wysokimi latarniami.  Nad wejściem znajduje się herb Donnersmarcków oraz cztery figury przedstawiające: rolnika, hutnika, myśliwego i rybaka .
W pałacu mieści się obecnie internat Technikum Leśnego i w ten sposób współczesność przeplotła się z przeszłością.

          Wejscie

 

Pałac od frontu


 Współczesny budynek Technikum Leśnego wybudowano w pobliżu pałacu.


Od strony południowej ( czyli od strony parku ) do bryły pałacu przylegają symetrycznie dwie wieże  z charakterystycznymi cebulastymi dachami, z tej strony pałac prezentuje się imponująco


Do pałacu przylega kaplica (początkowo św. Huberta, obecnie pw. św. Franciszka z Asyżu) należąca do miejcowej parafii. Z pałacu prowadzi do niej oszklony korytarz.
       Piękna fontanna ścienna


We wnętrzu pałacu niewiele pozostało z pierwotnego wyposażenia. Na uwagę zasługuje klatka schodowa wykładana marmurem oraz kominek w holu, niestety nie widziałam więcej wnętrz, a jest jeszcze zachowana sala balowa.
Ciekawe bardzo i warte obejrzenia są zabudowania gospodarcze , są to  wieże ciśnień z zegarem, powozownie, dwie bramy wjazdowe ze stróżówkami, stajnie. Wszystkie budynki zbudowano z klinkierowej cegły. Większość z nich została zaadaptowana na potrzeby uczniów i nauczycieli Technikum Leśnego i Gimnazjum w Brynku.
       
 Herb Donnersmarcków linii siemianowickiej umieszczony na wieży ciśnieniowej.


                Pałac otoczony jest parkiem
Spcerując po parku natknęłam się na ten  "detal "architektoniczny,  wyglądał na  zapomniany, a szkoda, bo bardzo piękny

6 komentarzy:

 1. Przyznam szczerze, że pierwszy raz widzę zdjęcia tego pałacu, toż to perełka architektury i to w bardzo dobrym stanie. Człowiek żyje tyle lat, wydaje mu się, że wiele zabytków w Polsce widział, prawie o wszystkich słyszał, lub czytał - nie prawda. Cieszę się Lusiu, że pokazałaś kolejne miejsce do zaznaczenia na mapie - jako cel godny zwiedzenia. Fajne te zdjęcia cztery od dołu, bo i fotografowany detal jest niepospolity a krzywizny budynków trochę Lusiu rażą. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za komentarz, za uwagę też, muszę być uważniejsza.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wrażenie, że gdzieś wcześniej żeśmy się minęli w drodze z poczuciem humoru. Fotografując architekturę nie sposób uniknąć krzywizn, można to jednak potem wyprostować programowo na komputerze. Ta uwaga była uzasadniona, gdyż to bardzo razi na fotkach. W zasadzie powinienem to chyba zostawić dla siebie.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziękowałam Ci całkiem poważnie za zwróconą uwagę, przy fotografowaniu kwiatków i pajączków krzywizny są wręcz wskazane, natomiast przy fotografowaniu architektury jest to jednak bardzo istotne, nie przywiązywałam do tego zbyt wielkiego znaczenia, chyba z nawyku, bo od dawna fotografuję przeważnie kwiaty itp., wgryzłam się jednak w temat i myślę, że chociaż trochę "się wyprostowało"
  pozdrawiam też serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brynek, niesamowity! Ale rozmach! Jak ja mało znam Górny Śląsk!

  OdpowiedzUsuń
 6. Miejsce bardzo urokliwe i świetnie zachowane :)
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz, zapraszam ponownie do odwiedzenia mojego bloga.