wtorek, 9 października 2012

Wycieczka do muzeum w Wygiełzowie

W pewną pogodną niedzielę wrześniową wybraliśmy sie na wycieczkę do Wygiełzowa pod Krakowem , znajduje się tam Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny  i Zamek Lipowiec.
 To muzeum na wolnym powietrzu zostało utworzone w .2007 roku na bazie skansenu, ktorego budowę rozpoczęto w 1968 roku.
Na teren skansenu zaczęto przenosić zabytkowe obiekty wiejskiej architektury drewnianej :  chałupy, stodoły, spichlerze, chlewiki, kuźnię i olejarnię, a także zabytkowy kościół z Ryczowa z początku XVII wieku. Oficjalne otwarcie i udostępnienie skansenu do zwiedzania nastąpiło już w październiku 1973 r.
Oprócz skansenu, w skład muzeum wchodzi dwór polski z Drogini i zamek Lipowiec.
Aktualnie ekspozycja obejmuje 25 zabytkowych obiektów drewnianych wśród których są zagrody chłopskie, obiekty związane z rzemiosłem ,kapliczki, studnie, pasieki…
Miejsce bardzo klimatyczne, warte obejrzenia, w ciągu roku organizuje się tu również wiele ciekawych imprez, dzięki którym to miejsce nabiera życia.


Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623, z oryginalnym wyposażeniem .
Są to  trzy ołtarze w tym ołtarz główny o wystroju barokowym z obrazem Podwyższenia Krzyża Świętego,  polichromia z 1930 roku projektu Jerzego Fedkowicza, ucznia Józefa Mehoffera oraz organy.
Dzwonnica z Nowej Góry


Ekspozycję budownictwa wiejskiego uzupełnia typowo polski dwór z Droginii (koło Myślenic) zbudowany w 1730 roku.
Przez ostatnie sto lat, do roku 1945, był własnością rodziny   Bzowskich.
W 1945 roku majątek został znacjonalizowany i odtąd dwór służył różnym instytucjom, popadając w ruinę.
W 1985 roku nastąpiła rozbiórka dworu w związku z budową dobczyckiego zbiornika wodnego. W roku 1996 resztki  dworu, zostały zakupione przez Muzeum i przeniesione do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, gdzie w latach 2002-2006 dokonano rekonstrukcji  .
Wnętrze dawnej siedziby szlacheckiej zostało zaadaptowane na potrzeby działalności muzealnej i komercyjnej. Część muzealną zaaranżowano na „Mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej” w okresie od połowy XIX wieku do 1945 roku.
Niestety we wnętrzu nie wolno robić zdjęć.

Zamek Lipowiec w następnym wpisie .

8 komentarzy:

 1. Bardzo urokliwe miejsce. Chyba jest od niedawna, bo pamiętam tamte okolice sprzed ponad 20 lat- Zamek Lipowiec w Wygiełzowie był, ale skansenu i dworu nie było na pewno:) Zapraszam również do mojej rodzinnej Lanckorony, to całkiem niedaleko
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lanckoronę mam od dawna w planach, wiem,że jest tam pięknie, pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Fajne miejsce, uwielbiam skanseny, ten też jest na mojej liście skansenów do zobaczenia - szkoda, że jest tak daleko. Widzę na zdjęciach ciekawe obiekty o innym typie zabudowy, niż spotykane u nas na Kujawach a dworek jest uroczy i zdjęcia też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grzegorzu, skansen prezentuje kulturę Krakowiaków zachodnich, czyli mieszkających na zachód od Krakowa, sama nie wiedziałam, że się odróżnia w ten sposób, ale tak jest. Dworek rzeczywiście cudny, pięknie zaaranżowane wnętrza oraz mnóstwo starych fotografii.

   Usuń
 3. Jak ja lubię włóczyć się po skansenach! Lusiu, zamieszkałabyś w takiej starej chacie? pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mario, stara chata owszem, ale z nowoczesnymi wygodami,albo przez krótki okres, bo niestety życie kiedyś w tych chatach nie było wcale łatwe.
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe zdjęcia i wspaniałe miejsca, odkrywanie takich miejsc daje dużo radości. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Lusiu!
  Twoje zdjęcia zachwycają. Fantastycznie przedstawiają skansen w Wygiełzowie.
  Czy wstąpiliście do karczmy na regionalne danie?
  Świetnie tutaj karmią. A i wystrój karczmy jest wyjątkowy. Gliniana ceramika, pajączki, komody, bibułowe kwiaty...Ogólnie jest pięknie.
  Znam to miejsce. Byłam tu kilka razy. Ostatni końcem zimy. Był śnieg, ale było szaro, pochmurno.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz, zapraszam ponownie do odwiedzenia mojego bloga.